Toruń: Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha k. Bramy Klasztornej

opublikowano: 2024-03-14 16:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha przy Bramie Klasztornej w Toruniu. To jeden z najstarszych toruńskich cmentarzy. Naukowcy spodziewają się bardzo dużej liczby szkieletów. Pierwszy z ujawnionych może być szkieletem kobiety z XIII w.
REKLAMA
Brama widziana od zewnętrznej strony murów (fot. Pko).

Zobacz także:

Podczas badań niewielkiego terenu przy Bramie Klasztornej naukowcy odkryli dotychczas poziomy użytkowe z późnego średniowiecza - być może z początków XIV wieku. Jak powiedział PAP dr Ryszard Kaźmierczak z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK, odkryto m.in. oryginalny bruk z XV-XVI wieku.

Odkryto także mur, który prawdopodobnie od północy zamykał kompleks św. Ducha i klasztoru benedyktynek. Podkreślił, że na pewno na tym terenie jest cmentarz, który towarzyszył kościołowi.

W tej części, w której obecnie kopiemy, wychodzą pierwsze pochówki - relacjonuje dr Kaźmierczak.

Reporter PAP w rozmowie z archeologami będącymi na miejscu ustalił, że odkryto cały szkielet, który może być szczątkami kobiety z XIII wieku. Oczywiście muszą to potwierdzić szczegółowe badania. Naukowcy spodziewają się jednak na tym terenie bardzo dużej liczby szkieletów. W profilu wykopów od strony zachodniej widać m.in. czaszki.

Archeolodzy odkryli także nieokreślone konstrukcje drewniane, które pochodzą być może z wczesnego średniowiecza. Badania są prowadzone w tym miejscu z uwagi na projekt, który zakłada budowę komory ściekowej w związku z modernizacją Bulwaru Filadelfijskiego.

Dr Kaźmierczak wskazał, że obecnie naukowcy pozyskali informacje o zachowaniu bruku, jak i fragmentu muru, które miałyby zostać przysypane i pozostawione w tym miejscu. Nad nimi miałaby powstać komora oraz potrzebne instalacje.

Decyzje w tej sprawie - o ewentualnym rozszerzeniu badań, jak i dalszym losie odkryć, zależą od wojewódzkiego konserwatora zabytków Sambora Gawińskiego.

Odkrywany między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi Toruniu kompleks świętego Ducha to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Kościół to być może najstarsza świątynia Torunia. W niej, jak oceniają historycy, należy się spodziewać pochówków w prezbiterium. Obecne badania odbywają się nieco na północny-wschód od miejsca, gdzie był kościół. Ich przeprowadzenie związane jest m.in. z tym że prace w tym miejscu wstrzymano w październiku 2023, gdy przy pierwszej próbie montażu komory ściekowej natknięto się na średniowieczny bruk, a wszelkie służby zawiadomił o tym reporter PAP. Wówczas prace budowlane wstrzymał WKZ.

Obecne odkrycia zlokalizowane są w bardzo bliskim sąsiedztwie murów toruńskiego Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teren, gdzie swoje prapoczątki miał Toruń. (PAP)

Źródło: Nauka w Polsce, autor: Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone