„Urząd. Niemieccy dyplomaci w III Rzeszy i w RFN” – praca zbiorowa – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-04-19 16:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia III Rzeszy i jej poszczególnych organów państwowych nie należy do zagadnień łatwych. W związku ze zjawiskiem narastania mitów wokół poszczególnych ministerstw czy urzędów, a także niejednokrotnie zachowanej ciągłości personalnej ich pracowników, bardzo trudno obalić jest pewne „święte” stwierdzenia. Jednym z nich jest przekonanie, że niemieccy urzędnicy służby dyplomatycznej w latach 1933–1945 byli zwartą grupą ruchu oporu wobec Hitlera.
REKLAMA
Eckart Conze, Norbert Frei, Peter Hayes, Moshe Zimmermann
Urząd. Niemieccy dyplomaci w III Rzeszy i w RFN
nasza ocena:
10/10
cena:
79,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania:
2014
Okładka:
twarda
Liczba stron:
720
Format:
240x165mm
ISBN:
978-83-245-9103-9

Inne nasze książki w dziesiątkę

Teza o powszechnym oporze w Ministerstwie Spraw Zagranicznych III Rzeszy nie znajduje umocowania zarówno w podejmowanych przez ten organ działaniach, jak i w biografiach poszczególnych dyplomatów. Tak jak w każdej innej instytucji pracowali tam ludzie tacy jak Fritz Kolbe czy Gerhart Feine, ale byli i tacy jak Ernst Kutscher czy Ernst von Weizsäcker. Do umocowania mitu bastionu na Wilhelmstrasse przyczyniło się wydanie w 1965 roku w NRD Braunbuch, co w obliczu konfliktu pomiędzy Wschodem i Zachodem paradoksalnie pomogło wymienianym w tej publikacji dyplomatom, którzy ściśle współpracowali w reżimem.

Wobec kontrowersji co do dziedziczności winy, a także z powodu kruszącej się fasady mitu w 2005 roku powołano Niezależną Komisję Historyków do Zbadania Historii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Czasach Narodowego Socjalizmu i Republiki Federalnej. Całość problemu podzielono na pięć dużych obszarów tematycznych, a każdy z nich powierzono jednemu członkowi Komisji. Tak więc okresem narodowego socjalizmu do 1939 roku zajął się Klaus Hildebrandt (po pracach przygotowawczych zrezygnował z powodu ciężkiej choroby), drugą wojną światową i Holokaustem Moshe Zimmermann, koniec wojny i początek nowego państwa 1945–1951 opracował Peter Hayes, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i przeszłość Norbert Frei, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Eckart Conze. Wynikiem ich prac jest oddany do rąk czytelników tom Urząd. Niemieccy dyplomaci w III Rzeszy i w RFN, który ukazał się w 2010 roku w Niemczech pod tytułem Das Amt und die Vergangenheit. Deutsche Diplomaten im Dritten Reich und in der Bundesrepublik.

Wyniki prac badawczych nie należą do zaskakujących. Zgodnie z przewidywaniami i zawartymi w Braunbuch (w znakomitej większości prawdziwymi) danymi okazuje się, że nazistowscy dyplomaci mieli się bardzo dobrze w nowych strukturach utworzonego w 1951 roku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Także zaangażowanie służby dyplomatycznej w politykę III Rzeszy wobec okupowanych terenów, jak również udział w Holokauście nie należały do rzadkości. To raczej ludzie tacy jak Fritz Kolbe czy Gerhardt Feine byli outsiderami, a nie przedstawicielami szerszego nurtu oporu w Ministerstwie.

Książka jest niewątpliwie pokłosiem tytanicznej pracy wykonanej przez zespół uznanych i stuprocentowo niezależnych historyków. Między innymi dla Noberta Freia jest to kolejna publikacja prezentująca obraz elit politycznych Niemiec po 1945 roku. Dokumenty zebrane w książce nie pozostawiają złudzeń – nazistowska przeszłość kładła się cieniem na polityce zagranicznej RFN. Całkowicie też zwalczony zostaje mit o bastionie ruchu oporu na Wilhelmstrasse.

Recenzowana publikacja wymaga szczególnej uwagi. Jest to ważna pozycja pozwalająca na głębsze zrozumienie nie tylko urzędów III Rzeszy, ciągłości administracyjnej pomiędzy Rzeszą a RFN, ale przede wszystkim jest to doskonałe zestawienie wielu często trudno osiągalnych dokumentów. Lektura po prostu obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się historią po roku 1918.

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone