Warszawskie Targi Książki 2017 – przegląd stoisk

opublikowano: 2017-05-19 09:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Od wczoraj Stadion Narodowy stał się miejscem skupiającym wszystkich miłośników lektury. Warszawskie Targi Książki to także okazja do spotkania z pozycjami o szeroko rozumianej tematyce historycznej. Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd targowych stoisk.
REKLAMA

Zobacz też: Warszawskie Targi Książki 2017: 12 książek o historii, na które warto zwrócić uwagę

Egmont (312/G)

Warto zaznaczyć, że Warszawskie Targi Książki to okazja do spotkania... nie tylko z książką. Swoje stoisko (a w zasadzie trzy stoiska!) wystawił także Egmont, znany m.in. z wydawania gier planszowych, w tym tych o tematyce historycznej. Jedną z nich jest Polska Luxtorpeda, oparta o karty z obiektami, postaciami i wydarzeniami nawiązującymi do polskiej historii i kultury. – „Polska Luxtorpeda” to planszówka o bardzo prostych zasadach, każdy gracz nawet niewprawiony ma szansę pokonać przeciwników. Każde rozdanie kart dostarcza mnóstwo rozrywki. Dobra zabawa to nie wszystko, przy okazji gry można się wiele nauczyć. Sporo ciekawostek, ważnych dat związanych z Polską to tylko niektóre walory edukacyjne – piszą o grze jej wydawcy.

Wydawnictwo Albatros (54/C)

To specjalizujące się w beletrystyce wydawnictwo zaproponowało naszym czytelnikom lekturę Trylogii rzymskiej Roberta Harrisa, opowiadającej o życiu Cycerona. Jak podkreślali przedstawiciele Wydawnictwa Albatros – to owoc dziesięciu lat pracy tego cenionego na Zachodzie autora.

Wydawnictwo Iskry (75/D9))

Historyczną premierą targową zasłużonego warszawskiego wydawnictwa jest książka Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa. To zapis podwójnego wywiadu, który Robert Walenciak przeprowadził z dwoma profesorami-historykami: Karolem Modzelewskim, mediewistą, opozycjonistą w czasach PRL i długoletnim więźniem politycznym, oraz Andrzejem Werblanem, badaczem dziejów najnowszych, w okresie Polski Ludowej wysokim przedstawicielem aparatu partyjnego. – Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady – jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik – ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Modzelewski wymyślił nazwę „Solidarność”, a wcześniej, w roku 1968, hasła, które skandowali studenci w obronie „Dziadów” – piszą o książce jej wydawcy. Już 29 maja o godz. 17:00 w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone tej książce.

REKLAMA

Europejskie Centrum Solidarności (21/D2)

Z Gdańska do Warszawy tradycyjnie przyjechało stoisko Europejskiego Centrum Solidarności – instytucji kultury, zajmującej się popularyzowaniem dziedzictwa „Solidarności” oraz analizowaniem współczesnych zjawisk związanych ze społeczeństwem obywatelskim. W ofercie wydawnictwa ECS znajdują się książki zarówno historyczne, jak i lokujące się w szeroko rozumianej tematyce społeczno-politycznej. Naszą uwagę zwrócono szczególnie na pracę Anny Machcewicz pt. Bunt, poświęconą strajkowi w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, w wyniku którego narodziła się „Solidarność”. Pozycja ta jesienią zeszłego roku na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie nagrodzona została Nagrodą Długosza.

Fronda/Zona Zero (205/V)

Nowością targową tych dwóch marek jest książka Gabriela Kayzera zatytułowana Klincz. Debata polsko-żydowska, zawierająca dwadzieścia pięć rozmów z różnymi osobami zaangażowanymi w debatę pomiędzy dwoma narodami. – Ta książka to przedstawienie różnych stron i odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest zrozumienie w stosunkach polsko-żydowskich – mówi Anna Śmigielska, z wydawnictwa Fronda.

Grupa Wydawnicza Publicat (147/D17)

Miłośnicy powieści historycznej powinni odwiedzić stoisko gromadzące kilka marek wydawniczych, wśród nich Książnicę, która wydaje w Polsce dzieła Philippy Gregory. Jej najnowsza propozycja to Trzy siostry, trzy królowe – opowieść osadzona w czasach Henryka VII Tudora, poświęcona historii jego córek Małgorzaty i Marii oraz Katarzyny Aragońskiej.

PWN (26/D5)

Jedną z kilku historycznych premier majowych PWN-u jest książka Dariusa von Guttner-Sporzyńskiego zatytułowana Święte wojny Piastów. Wydawcy piszą o niej: Czy idea świętej wojny była bliska polskim władcom? Czy Piastowie włączyli się w ruch krucjatowy i podążyli do Ziemi Świętej? Czy święta wojna, uznawana za obowiązek każdego chrześcijańskiego władcy, była jednym z kierunków ich działań? Kiedy służyć miała zbawieniu, a kiedy stawała się doskonałym instrumentem polityki? Autor szuka odpowiedzi na te i inne pytania, przybliżając nam dzieje średniowiecznej Polski, mentalność ówczesnych władców, a także mroczną historię wypraw krzyżowych, nie tylko tych do Ziemi Świętej. Książka będzie doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy są zaciekawieni fascynującymi czasami piastowskimi.

REKLAMA

Replika (76/D13)

Premierą przygotowaną na tegoroczne Warszawskie Targi Książki przez wydawnictwo Replika jest nowa książka Roberta Weintrauba pt. Najlepszy przyjaciel, opisująca losy brytyjskiego żołnierza w czasie wojny na Pacyfiku i jego psiej przyjaciółki o imieniu Judy. – Są opinie, że to jedna z najlepszych opowieści o zwierzętach w czasie II wojny światowej – stwierdził w rozmowie z nami przedstawiciel wydawnictwa.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Sonia Draga (76/D13)

Po wejściu na główną część targów, rozlokowaną nad trybunami Stadionu Narodowego, łatwo zauważymy po prawej duże stoisko wydawnictwa Sonia Draga. Znajdziemy tam książkę Stevena Lee Meyersa pt. Nowy car. Wczesne lata i rządy Władymira Putina. Ta napisana przez długoletniego korespondenta „New York Timesa” w Rosji książka pokazuje historię tego państwa w początkach XXI wieku i zmianę, jaką dokonał w nim dawny oficer KGB, a dziś prezydent i jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata.

Dom Wydawniczy Rebis (74/D13)

Interesującą propozycją tego doświadczonego wydawcy jest książka Wojna Niemców. Naród pod bronią autorstwa Nicholasa Stargardta. W opisie książki stwierdzono: Wybuch wojny w 1939 roku naród niemiecki przyjął z głęboką niechęcią, lecz bez jego zaangażowania nie byłoby możliwe jej kontynuowanie przez sześć następnych lat. A zatem jaka była ta wojna dla Niemców? Jak jej zmienne koleje wpływały na zmianę ich opinii i oczekiwań? I kiedy po raz pierwszy Niemcy zdali sobie, że prowadzą wojnę ludobójczą?.

Wydawnictwo Czarne (73/D8)

Jedną z najważniejszych premier targowych tego zasłużonego wydawnictwa z siedzibą w Wołowcu jest książka Gen. Ukryta historia, której autorem jest Siddhartha Mukherjee, znany polskim czytelnik jako twórca wydanej kilka lat temu wielkiej historii raka. – Świetnie napisana książka, nie tylko dla naukowców, ale również dla wszystkich zainteresowanych tematyką genetyki – mówi o Genie Dorota Filipak z Czarnego.

REKLAMA

Państwowy Instytut Wydawniczy (65/D7)

Miłośnicy ciekawej książki tradycyjnie z zainteresowaniem odwiedzają stoisku PIW-u, który od początku tego roku jest państwową instytucją kultury. Na fascynatów historii czeka tam nowe wydanie monumentalnej pracy O Inkach. Uwagi prawdziwe, której autorem jest Inca Garcilasso de la Vega. Jest to nowe tłumaczenie tego dzieła w oparciu o XVII-wieczny oryginał. – Inca był człowiekiem zawieszonym między dwoma światami, między Peru a Hiszpanią. Swoim tekstem chciał pokazać prawdę o potężnym amerykańskim państwie, podbitym przez Europejczyków – mówił nam Michał Karpowicz, redaktor PIW-u.

Wydawnictwo Akademickie Dialog (38/BK)

Targową „świeżynką” jest w ofercie Dialogu książka Jeana-Francois Colosimo pt. Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu. Jej autor śledzi dwadzieścia wieków historii chrześcijan w tej części świata, pokazując jednocześnie zbrodnie, jakich doświadczają oni w ostatnim czasie. – Ich tragedia jest naszą tragedią – podkreśla przedstawicielka wydawnictwa, opowiadając o tej pozycji.

Wielka Litera (77/D9)

Thriller, kryminał i historia – to wszystko znaleźć można w debiutanckiej powieści Macieja Siembiedy zatytułowanej 444. Jak poinformowała nas Monika Kapela z wydawnictwa Wielka Litera, ta książka to owoc kilkunastu lat badań autora nad obrazem Jana Matejki Chrzest Warneńczyka, który ma opinię... najczęściej kradzionego dzieła w polskiej historii sztuki.

Niemiecki Instytut Historyczny (124/D20)

Na stoisku tej zasłużonej instytucji promującej polsko-niemieckie kontakty naukowe dotyczące historii znaleźć można książkę Olivera Petera Loewa pt. My niewidzialni. Historia Polaków w Niemczech, wydaną wspólnie przez DIH oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego (66/BK), na stoisku którego można nabyć tę pozycję.

Agora (46/D9)

To nasz szlagier – mówi o biografii Tu byłem. Tony Halik autorstwa Mirosława Wlekły zapytana przez nas o książkę wartą polecenia przedstawicielka wydawnictwa Agora. Ta opowieść o jednym z najważniejszych polskich podróżników stała się głośna dzięki naświetleniu wielu epizodów z życia Tony'ego Halika, które okazały się nie do końca prawdziwe.

Wydawnictwo Zwierciadło (60/C)

Naszą uwagę zwrócono na nową książkę Marii Nurowskiej zatytułowaną Bohaterowie są zmęczeni. To opowieść o dwóch braciach: Ludwiku i Leonie Niemczykach. Drugi z nich był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, Ludwik natomiast był w czasie wojny żołnierzem AK i organizatorem przerzutu ludzi przez zielone granice. Działalność tę kontynuował również po wojnie. W czasie jednej z takich ucieczek, w której udział brali obydwa bracia, doszło do wpadki. Ostatecznie Leon wyszedł z aresztu, a Ludwik został skazany na sześć lat więzienia. Obydwaj bracia widzieli się wówczas po raz ostatni...

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone