Wystartował 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie

opublikowano: 2014-11-22 13:48
wolna licencja
poleć artykuł:
351 filmów przez 7 dni. 82 artystów o nieograniczonej wyobraźni. Ruszył właśnie 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, który niezmiennie odbywa się w Krakowie. Może on stanowić nie lada gratkę również dla wszystkich miłośników historii – zwłaszcza początków kinematografii – bo jak się okazuje już na długo przed braćmi Lumière człowiek był prawdziwym entuzjastą „ruchomych obrazków”.
REKLAMA

Warto jednak przedstawić od początku tę głęboko lokalną, bo krakowską, a zarazem międzynarodową imprezę, na którą rokrocznie przybywają liczni goście zagraniczni. Etiuda&Anima to najstarszy i największy polski festiwal twórczości studenckiej i animowanej. Prezentuje etiudy niepokornych młodych twórców, animacje największych wizjonerów, dokumenty prawdziwsze niż życie. Głównymi filarami imprezy są dwa międzynarodowe konkursy: ETIUDA na najlepszy krótkometrażowy film studencki oraz ANIMA na najlepszą animowaną krótkometrażówkę, zarówno studencką jak i profesjonalną. Oprócz konkursów Etiuda&Anima prezentuje stałe cykle programowe: animacja na żywo, klasycy europejskiej animacji, środkowoeuropejskie found footage, pełnometrażowe animacje, warsztaty animowane i dokumentalne.

W tym roku na czytelników Histmaga, spragnionych niecodziennych wrażeń, czeka spektakl Teatru Latarni Magicznej, który przeniesie nas do fascynujących początków kina. Organizatorzy postanowili również niejako upamiętnić rocznicę wybuchu I wojny światowej, prezentując poświęconych jej osiem animacji („Wielka Wojna: animowane wspomnienia”).

Na szczególną uwagę zasługuje też prezentacja twórczości György'ego Palfiego, którego Panie i panowie, ostatnie cięcie (2012) to film zmontowany w całości z fragmentów innych dzieł – klasyki i kina kultowego. Innym, wyjątkowym wydarzeniem będzie przedpremierowy pokaz noweli filmowych, które powstały na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła. Gottland to zbiór poświęconej historii Czechosłowacji i Czechom począwszy od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, który czescy dokumentaliści postanowili wziąć na warsztat zmierzyć się z niełatwą przecież historią swojego kraju.

W kolejnych dniach będziemy relacjonować dla Was poszczególne wydarzenia związane z festiwalem Etiuda&Anima.

Program szczegółowy można znaleźć na stronie etiudaandanima.com oraz stronie Festiwalu na Facebooku.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Justyna Skalska
Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią i teorią literatury, kulturą i obyczajami II RP, historią kobiet, a także dziejami swojego rodzinnego miasta – Krakowa. Prywatnie miłośniczka książek i jazzu. Publikuje również w czasopiśmie i portalu studenckim „Drugi Obieg”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone