Wystawa w 100-lecie Czynu Legionowego w Muzeum Armii Krajowej

opublikowano: 2014-07-31 11:35
wolna licencja
poleć artykuł:
Z okazji przypadającej 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz 100-lecia Czynu Legionowego, w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie już od 3 sierpnia będzie można zobaczyć wystawę poświęconą pamięci legionistów oraz członków Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy kontynuowali swą służbę dla Ojczyzny w szeregach Podziemnej Armii w czasie II wojny światowej.
REKLAMA

Patrzę na was jako na kadry, z których ma się rozwinąć przyszła armia polska – powiedział 3 sierpnia 1914 roku do członków Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich zebranych w krakowskich Oleandrach Józef Piłsudski. Muzeum Armii Krajowej przypomni losy legionistów, którzy w latach 1939-1945 tworzyli struktury Państwa Podziemnego. Wystawa zostanie podzielona na dwie części.

Pierwszą z nich – Emil Fieldorf – legionista – poświęconą patronowi Muzeum, będzie można odwiedzić w gmachu przy ulicy Wita Stwosza 12. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia i pamiątki związane ze strzeleckim i legionowym okresem życia dowódcy Kedywu. Część z tych przedmiotów, znajdujących się w posiadaniu m.in. rodzin legionistów, nigdy nie była wcześniej pokazywana publicznie.

Emil Fieldorf płynący na beczce po rzece Stochód na Wołyniu (fot. ze zbiorów Marka Ney-Krwawicza, udostępniona przez Muzeum AK).

Drugi część, prezentowany w przestrzeni miejskiej, dotyczyć będzie kilkunastu członków POW-u oraz Legionów. Ich biogramy przygotowali znawcy tematu z ośrodków naukowych w całej Polsce. Wystawę będzie można zobaczyć między 3 sierpnia a 22 września w różnych punktach Krakowa, m.in. na Plantach od strony ulicy Basztowej i Placu Centralnym w Nowej Hucie.

Honorowym Patronatem objęli ją Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Wystawa zostanie otwarta 3 sierpnia 2014 roku o godz. 10.30 w gmachu Muzeum Armii Krajowej (Kraków, ul. Wita Stwosza 12) i będzie czynna do 22 września.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Justyna Skalska
Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią i teorią literatury, kulturą i obyczajami II RP, historią kobiet, a także dziejami swojego rodzinnego miasta – Krakowa. Prywatnie miłośniczka książek i jazzu. Publikuje również w czasopiśmie i portalu studenckim „Drugi Obieg”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone