XIII Turniej Historyczny: pytanie 14

opublikowano: 2014-10-19 07:14
wolna licencja
poleć artykuł:
Nasza dzisiejsza nagroda to książka: „Talia niezwykłych postaci II RP” Jerzego Chociłowskiego, wydana przez Wydawnictwo Erica. Aby ją otrzymać, zapoznaj się z pytaniem i udziel prawidłowej odpowiedzi jako 1, 5, 10 osoba. Pierwszych 10 osób otrzyma również punkty w turniejowym rankingu!
REKLAMA

Nagrodą dnia jest dziś książka:

Jerzy Chociłowski
„Talia niezwykłych postaci II RP”
cena:
44,90 zł
Liczba stron:
352
Format:
160 x 230 mm
ISBN:
978-83-64185-09-0

Postaci nietuzinkowych ludzi żyjących w okresie międzywojennym można ułożyć w talię kart, z których każda skrywa tajemnicę. Piki to najbardziej oklaskiwani aktorzy. Kiery – politycy i wojskowi, dla których Polska zawsze była najważniejsza. Kara – pisarze, wybitni, najpoczytniejsi, po wojnie często skazani na zapomnienie. Trefle – sportowcy, zdobywający dla Ojczyzny medale na najważniejszych światowych zawodach. I na koniec dwa jokery, postacie arcywyjątkowe, nie do zaszufladkowania, ale w tej talii niezbędne.

Jerzy Chociłowski układa z kart ich życiorysów pasjans tworzący porywającą opowieść o czasie, w którym Paderewski z Kiepurą byli gwiazdami światowego formatu, Grabski „ojciec złotówki” budował gospodarczą potęgę Polski, Konopacka z Kusocińskim zostawali mistrzami olimpijskimi. Czasie, w którym Warszawę Starzyńskiego nazywano Paryżem Północy, a budowana od zera przez Kwiatkowskiego Gdynia stała się największym nadbałtyckim portem.

Barwne, pełne anegdot, mało znanych faktów portrety ciekawych ludzi, dzięki którym Polska nabierała blasku i znaczenia. Ich życie zawodowe i prywatne, sukcesy i perypetie, romanse i rozstania, szczęśliwe i tragiczne wyroki losu.

A oto treść dzisiejszego pytania:

Wedle powszechnego przekonania, jednostki cudzoziemskiego wzoru zostały wprowadzone do armii polskiej przez króla Władysława IV. W rzeczywistości pojawiły się jednak wcześniej. Kto był dowódcą najpewniej pierwszego takiego oddziału? W czyjej służbie go sformowano?

Odpowiedzi prosimy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: [email protected]">[email protected].">[email protected]. W tytule/temacie maila prosimy zawrzeć frazę:

pytanie 14

A w treści – prawidłową odpowiedź opartą o treści opublikowane w naszym portalu oraz swoje dane teleadresowe: imię, nazwisko, adres wraz z kodem pocztowym i numerem telefonu.

Rozstrzygnięcie:

Prawidłowa odpowiedź: Krzysztof Radziwiłł, zaciągnął w 1617 roku na Litwie oddział liczący 120 porcji pod dowództwem Gabriela Ceridona

Źródło: https://histmag.org/Reformy-wojskowe-Wladyslawa-IV-cz.-2-autorament-narodowy-i-cudzoziemski-artyleria-6745

Jako pierwsi poprawnie odpowiedzieli:

1 Marcin Kowalik

Stefania Wyszyńska

Beata Niwa

Bartłomiej Biront

5 Marek Franus

Barbara Cimoch

Krzysztof Ostaszewski

Małgorzata Gołko

Paulina Sieczkoś

10 Weronika Nijakowska

Ranking ogólny:

(Miejsce/ imię i nazwisko / liczba punktów)

1 Robert Witak 76

2 Andrzej Gwizdała 60

3 Paulina Stykowska 50

4 Paweł Wodziński 47

5 Piotr Kasperowicz 46

6 Bronisław Sztandera 42

7 Marcin Kowalik 42

8 Barbara Cimoch 41

9 Jakub Pieczara 29

10 Agata Freindorf 28

11 Kamil Chodowski 27

12 Małgorzata Gołko 27

13 Karol Śledź 25

14 Tomasz Piskorski 24

15 Nikodem Sikorski 23

16 Paweł Maćkowiak 21

17 Teresa Breś 19

18 Krzysztof Ostaszewski 19

19 Michał Hałucha 17

20 Marek Franus 17

Regulamin Turnieju

Sponsor główny:

| |

Sponsorzy:

| | | | | |

| | | |

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone