„Z dziejów Katowic” – II cz. wystawy stałej w Muzeum Historii Katowic!

opublikowano: 2018-10-26 18:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Trzy lata temu, z okazji jubileuszu 150-lecia nadania Katowicom praw miejskich, w Muzeum Historii Katowic udostępniona została pierwsza część zmodernizowanej wystawy stałej „Z dziejów Katowic”. Otwierana obecnie ekspozycja stanowi zatem rozwinięcie i dopełnienie funkcjonującej od trzech lat wystawy. Ukazuje pełne dynamizmu dzieje miasta na tle burzliwych wydarzeń historycznych w tej części Europy, aż po czasy współczesne.
REKLAMA

Trzy lata temu, z okazji jubileuszu 150-lecia nadania Katowicom praw miejskich, udostępniona została pierwsza część zmodernizowanej wystawy stałej Z dziejów Katowic. Rok 1865, na którym kończy się jej narracja, jest zarazem początkiem nowego rozdziału w dziejach miejscowości. Po nadaniu praw miejskich Katowice w szybkim tempie wyrosły na jeden z głównych ośrodków Górnego Śląska. Zaledwie po kilku latach stały się miastem powiatowym, a po kilkudziesięciu stolicą województwa. Od tej pory nieprzerwanie pełnią wiodącą rolę w regionie.

Zakres tematyczny

Wystawa prezentuje historię terenu współczesnych Katowic od epoki brązu do współczesności. Zawiera wątki z dziejów różnych dzielnic miasta, w przeszłości niezależnych osad. Zanurz się w fascynującej historii miasta!

Dostępność

Wystawa zaplanowana została w sposób umożliwiający jej odbiór na trzech poziomach narracji, różniących się pod względem stopnia szczegółowości przekazywanych informacji. Sam dobierz sobie dawkę wiedzy!

Dostosowanie

Ekspozycja jest w całości przetłumaczona na język angielski, wzbogacono ją też o tryb z lektorem języka migowego. Liczne gry i zabawy edukacyjne z pewnością zwrócą uwagę najmłodszych. Wszyscy są mile widziani!

Różnorodność

Filmy, ekrany dotykowe, makiety, mapping, stoły multimedialne, a także tradycyjne gabloty – to wszystko znajdziemy na wystawie. Postawiliśmy na nowoczesność i interaktywność, nie zapominając jednak o głównych bohaterach wystawy – eksponatach. Na pewno nie będziesz się nudził!

Eksponaty

Od artefaktów kultury łużyckiej z około 900 r. p.n.e. do ulotek z tzw. wyborów kontraktowych w 1989 r. Od kilkunastomilimetrowych przypinek patriotycznych z I wojny światowej do kilkumetrowych żelaznych narzędzi hutniczych z XIX w. Niektóre obiekty zostały po raz pierwszy wyeksponowane publicznie, np. poddane konserwacji dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sztandary z międzywojnia. Narrację historyczną na wystawie buduje kilkaset eksponatów. Obcuj ze źródłami historii!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone