Zapowiedzi imprez historycznych (05.01.2017)

opublikowano: 2017-01-05 14:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Krakowie, Poznaniu i Warszawie!
REKLAMA

Nadesłane na Histmag24 : Spacerem po Krakowie: Wokół szopki!

W piątek 6 stycznia o godz. 14.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spacer "Wokół szopki", który poprowadzi dyrektor MHK Michał Niezabitowski. Spacer odbędzie się szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów Muzeum, a uczestnicy będą w nich poszukiwać wątków z "Wesela" Stanisława Wyspaińskiego. Spotykanie się na placu Szczepańskim.

Do tej pory można je było oglądać wyłącznie na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W ubiegłym roku wpadliśmy jednak na pomysł, aby zwycięskie cudeńka małej architektury z tradycyjnego Konkursu Szopek Krakowskich umieścić w witrynach sklepów, restauracji, księgarni i kawiarni zlokalizowanych bezpośrednio przy Rynku Głównym w Krakowie. W tym roku ponownie zaprosimy wszystkich miłośników krakowskich tradycji do oglądania najpiękniejszych prezentacji miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Szukajcie ich w witrynach zlokalizowanych bezpośrednio przy krakowskim Rynku, a także w innych zakątkach miasta.

Organizatorami akcji są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Szopki Małe, Duże i Wielkie” – spotkanie w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na spotkanie z cyklu - etnograficzne spacery po Muzeum Etnograficznym i okolicach, które odbędzie się w sobotę, 7 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym (wejście od ul. Mostowej 7).

Rodzinne spotkanie na wystawie "Żłóbek Wielkopolski 2016" wraz ze spacerem do pobliskiego Kościoła Franciszkanów przy placu Bernardyńskim, gdzie zachowała się tradycja budowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia jednego z największych w Europie żłóbków. O tradycjach budowania szopek opowie Ojciec Przełożony Klasztoru Franciszkanów o. Dobiesław Nieradzik oraz pokaże kulisy konstrukcji gigantycznego przedstawienia.

Prowadzenie: Witold Przewoźny - kustosz Muzeum Etnograficznego

REKLAMA

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy; nr tel. 61 8523006 lub a-mail: [email protected]

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Muzułmanie a la Turka” – wykład w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza we wtorek 10 stycznia o godz. 17:00 do pałacu Pod Blachą na wykład z cyklu "Sześć wieków relacji polsko-tureckich": "Muzułmanie a la Turka", który wygłosi dr Marzena Godzińska, antropolog kultury, pracownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład w języku polskim.

Liczba miejsc ograniczona.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Punkcie Informacji zamkowej na tydzień przez spotkaniami. Można również zarejestrować się mailowo pod adresem: [email protected].

Więcej informacji na stronie Zamku i na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Nocny wesoły spacer po Łazienkach Królewskich” w Warszawie

Wesołe spacery po Warszawie zapraszają we wtorek 10 stycznia i w środę 11 stycznia o godzinie 19:00 na nocne zwiedzanie Łazienek Królewskich. Będzie to unikalna okazja, aby zobaczyć jak prezentują się obiekty w parku po zmroku, pięknie oświetlone. Dodatkową atrakcją spaceru będą świąteczne iluminacje. Spacery rozpoczynają się pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy Belwederze. Trwają 80-90 minut i kończą się przy pomniku Jana III Sobieskiego na ul. Agrykola.

Na spacerze można dowiedzieć się m.in.:

  • Gdzie w Łazienkach znajdowała się kiedyś cerkiew?
  • Co porabiał w Łazienkach Richard Nixon?
  • Jak pomnik Jana III Sobieskiego miał służyć propagandzie?
  • Kto lubił się kąpać w Łazienkach?
  • Co wspólnego ma teatr na wodzie z Herkulanum?
  • Jak wyglądał mózg marszałka Piłsudskiego?
  • Gdzie w Łazienkach najłatwiej zajść w ciążę?
  • Czy aleja Chińska prowadzi do Chin?
  • Kto był najważniejszym rolnikiem w Polsce?
  • Czy wielki książę Konstanty naprawdę przebrał się za kobietę?
  • Co wspólnego z Chopinem mają żabki?
  • Zamachu na czyje życie dokonano dwa razy w Łazienkach?
  • Gdzie w Łazienkach miał stanąć zamek carski?
REKLAMA

Spacer poprowadzi Aleksander Łamek.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie” – wykład w Warszawie

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczyna się cykl wykładów „Życie przecięte. Żydzi w Polsce 1944-1968”. Dziesięć prelekcji będzie prezentować różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Wykład inauguracyjny historyczki Aliny Skibińskiej odbędzie się w czwartek 12-go stycznia o godzinie 18:00.

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo. Cykl wykładów inspirowany jest galerią „Powojnie” na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego tytuł zapożyczony został z książki Joanny Wiszniewicz Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008) ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których doświadczeniem generacyjnym był Marzec 1968.

Podczas wykładu poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia związane z przeżyciami Żydów ocalałych z Zagłady i ich drogami powrotu do życia w warunkach powojennej Polski na tle polskich doświadczeń. Usłyszymy o bilansie Zagłady, różnych kategoriach ocalenia, powrotach do miejsc zamieszkania. Przypomniane zostaną działania, które wielu ocalałych podejmowało porządkując swoje zniszczone przez Zagładę życie: rejestracji w żydowskich instytucjach, poszukiwaniu żyjących krewnych i ciał tych, którzy zginęli, odzyskiwaniu utraconego mienia, dokumentowaniu i upamiętnianiu Zagłady, a także o rozliczeniach z kolaborantami.

REKLAMA
Galeria Powojnie FOT. M.STAROWIEYSKA_D.GOLIK

Wykład wygłosi Alina Skibińska – historyk, od dwudziestu lat polska przedstawicielka Muzeum Holokaustu (USHMM) w Waszyngtonie. Od 2005 roku pracuje w Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN i w redakcji rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”.

Kolejne wykłady, odbywające się raz w miesiącu, będą poruszały między innymi takie zagadnienia, jak: funkcjonowanie organizacji żydowskich, nowe osadnictwo żydowskie na ziemiach odzyskanych, życie społeczne i religijne Żydów przed 1968 rokiem, repatriacja i emigracja, a także żydowską działalność polityczną w realiach systemu komunistycznego.

Wszystkie informacje są dostępne "na stronie Muzeum":polin.pl/powojnie i na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Święta w Krakowie w czasach Matejki” – spotkanie w Krakowie

O sposobie przeżywania świąt - Bożego Narodzenia, Nowego Roku, karnawału - w Krakowie w czasach Jana Matejki będzie można dowiedzieć się na spotkaniu organizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 stycznia o godz. 18:00 w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41).

Na obraz rzeczywistości miasta składają się zarówno znaczące historycznie wydarzenia zachodzące w danym okresie, bezpośrednio oddziałujących na dzieje miasta, jak i życie codzienne mieszkańców w bardzo wielu aspektach. Jednym z nich jest sposób przeżywania świąt. Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, karnawał to czas szczególny, obfitujący także w różnego rodzaju tradycje i zwyczaje z tym właśnie okresem związane. Niektóre z nich – znane w wieku XIX – dziś już odeszły do przeszłości, inne wciąż znamy w czasach nam współczesnych.

Prowadzenie: Magdalena Marosz - historyk ze specjalnością archiwista, pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie.

Czwartki u Matejków - cykl spotkań w rodzinnym domu Matejków porusza zagadnienia związane z twórczością i życiem artysty w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-00-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone