Zapowiedzi imprez historycznych (19.01.2017)

opublikowano: 2017-01-19 16:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Łodzi!
REKLAMA

Nadesłane na Histmag24 :„Zwyczaje pogrzebowe w epoce brązu” - specjalne oprowadzanie w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu

W sobotę 21 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu odbędzie się specjalne oprowadzanie tematyczne: „Zwyczaje pogrzebowe w epoce brązu”. Opowiadać o nich będzie znawca prehistorycznych zwyczajów funeralnych - dr Radosław Jarysz.

Śląsk w epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza był areną wielu migracji ludności. W sposób pokojowy lub na drodze konfliktów zbrojnych dochodziło tu do znacznych zmian kulturowych. Nowi mieszkańcy tych terenów przynosili ze sobą nowe zwyczaje pogrzebowe, które są odzwierciedleniem ówczesnych wierzeń.

Będzie to pierwsze oprowadzanie z cyklu tematycznych spacerów po wystawie stałej Muzeum Archeologicznego.

Wstęp wolny

Szczegóły dotyczące całego cyklu na stronie Muzeum

„Sławne i wpływowe kobiety międzywojnia” - spacer po Warszawie

Butem po Wawie zaprasza w niedziele 22 stycznia o godzinie 11:00 na spacer „Sławne i wpływowe kobiety międzywojnia”. Zbiórka przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Zainteresowanie międzywojenną Warszawą nie słabnie. Przedwojenny blichtr, ekskluzywne sklepy z pięknie przystrojonymi witrynami, elegancko ubrani mężczyźni i pełne szyku kobiety, nocne lokale, barwne neony, to wszystko działa na naszą wyobraźnię. I choć wiemy, że Warszawa miała również swoją ciemną stronę z ubogim proletariatem w tle, to jednak zachwycamy się starymi zdjęciami i z lubością czytamy anegdoty o sławnych aktorach, literatach, osobach ze świecznika, które na stałe zapisały się w historii miasta. Najlepszym na to dowodem jest szum, jaki towarzyszy serialowi telewizyjnemu opowiadającemu historię znanego przedwojennego amanta. Tak się składa, że historię piszą przede wszystkim mężczyźni, i to oni są najczęściej bohaterami tych anegdot. Czasami zapominamy, że nie byłoby ich, gdyby nie towarzyszące im kobiety. I to właśnie one będą tematem spaceru.

Na spacerze można dowiedzieć się m.in.:

  • dlaczego Roman Dmowski chciał otruć żonę sławnego pianisty,
  • która znana malarka trzymała niemowlęta w szufladzie,
  • do czego może posunąć się minister, któremu żona odmawia whisky,
  • która znana warszawianka jako pierwsza zaczęła malować paznokcie u stóp,
  • dla kogo Piłsudski zbudował AWF, a kto dla niego przewoził dynamit pod suknią,
  • dlaczego lepiej nie odrzucać miłości rodem z Turcji,
  • która przedwojenna właścicielka pięknych nóżek jako pierwsza w Polsce zatańczyła charlestona,
  • która śpiewaczka operetkowa jako pierwsza wystąpiła na scenie topless,
  • umiejętności której damy pozwoliły uratować polskie rezerwy złota.
REKLAMA

Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu "Butem po Wawie".

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już od dziewięciu lat. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 38 miejscowościach. Zaczynają się 23 stycznia i trwają do 27 stycznia 2017 r. Tradycyjnie już główne uroczystości odbędą się 27 stycznia 2017 r. w Rzeszowie, na cmentarzu żydowskim i na Uniwersytecie.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędą się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii. Wśród gości, którzy przybędą na obchody, są dawni mieszkańcy Podkarpacia ocaleni z Holocaustu, ich potomkowie z Izraela i USA oraz historycy. W Krośnie (23 stycznia) i w Rzeszowie (27 stycznia) wykłady wygłosi Szymon Redlich, (historyk, wykładowca na Uniwersytecie Ben Guriona), w Rymanowie odbędzie się spotkanie z Małką Shacham Doron (obecnie prowadzącą warsztaty kultury żydowskiej i języka hebrajskiego w Instytucie Historii UR), córką ocalonej z Holocaustu dawnej mieszkanki Rymanowa. Przybędą także przedstawiciele Stowarzyszenie Rzeszowiaków z USA. Odbędą się prezentacje trzech nowych publikacji: w Rzeszowie (27 stycznia) zaprezentowane zostaną Materiały źródłowe do dziejów Żydów w Rzeszowie w czasie niemieckiej okupacji, pod red. Elżbiety Rączy, Wacława Wierzbieńca, Grzegorza Zamoyskiego, a także wspomnienia Luci Retman, ocalonej z Holocaustu, zaś w Sanoku (24 stycznia) – Ocalenie z innego miejsca autorstwa Abrahama Wernera, sanoczanina ocalonego z Holocaustu.

REKLAMA

Dokładny program obchodów na stronie IPN

Nadesłane na Histmag24 : „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu” – obchody i wydarzenia towarzyszące w Warszawie

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Ludwika Zamenhofa) w piątek 27 stycznia 2017 r. o godz. 12.00. W trakcie uroczystości zostaną złożone wieńce oraz odbędzie się modlitwa ekumeniczna. Pełny program obchodów jest dostępny tutaj. Ich głównym organizatorem jest Fundacja Shalom.

W dniach 23 - 30 stycznia Muzeum POLIN organizuje liczne wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu (skrót):

  • Niebo w Auschwitz - projekcja filmu - 23 stycznia (poniedziałek), godz. 19.00, wstęp wolny
  • Czytelnia POLIN: dyskusja wokół książki Tomasza Łysaka "Od kroniki do filmu posttraumatycznego – filmy dokumentalne o Zagładzie" - 25 stycznia (środa), 18:00, wstęp wolny
  • Spotkanie z Zofią Żukowską i Janem Karpińskim, Ocalałymi z Zagłady - 26 stycznia (czwartek), godz. 18.30, wstęp wolny
  • Czytelnia POLIN: Podróż w poszukiwaniu świadectwa "Nasi. Podróżując z wrogiem" Efraima Zuroffa i Rūty Vanagaitė - 30 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, wstęp wolny

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów na stronie Muzeum

„Drążenie miasta. Ruch - święto Rynku Podziemnego” w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na święto Rynku Podziemnego, podczas którego organizatorzy opowiedzą o pielgrzymowaniu w średniowieczu, o dalekich wyprawach kupieckich, a także o tym, jak się poruszać w tańcu i podczas walki. Czyli, krótko mówiąc o ruchu w wiekach średnich.

Wykłady wtorkowe, Podziemia Rynku, godzina 16.15

  • 24 stycznia – Wojny, krucjaty i turnieje, dr Jacek Zinkiewicz (MHK)
  • 31 stycznia – Mobilność kupców europejskich w średniowieczu na przykładzie Krakowa, dr hab. Grzegorz Myśliwski (UW)

Warsztaty, Podziemia Rynku, godzina 18.00–19.30

REKLAMA
  • 27 stycznia (piątek) – I ty zostaniesz rycerzem!, prowadzenie: Kompania Gryfitów - Jakie wyposażenie posiadał rycerz w średniowieczu? Jakimi technikami walki posługiwał się w czasie turnieju, a jakimi w czasie starcia z nieprzyjacielską armią? Na te i inne pytania odpowiedzą w Podziemiach Rynku rekonstruktorzy z Kompanii Gryfitów w czasie pokazu uzbrojenia oraz zasad fechtunku. Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających

Spacer

  • 28 stycznia (sobota), godz. 12.00 – Wędrówka po miejscach kultu w średniowiecznym Krakowie, Piotr Kapusta (MHK), zbiórka przy Centrum Obsługi Zwiedzających

Zajęcia dla rodzin, Podziemia Rynku, godzina 11.00

  • 29.01 (niedziela) – O dalekich i bliskich podróżach mieszczan krakowskich, Alicja Zaskórska, Justyna Kutrzeba (MHK) - Rycerz, kupiec i pielgrzym wybierają się w podróż życia. Przed każdym z nich długa droga przez obce kraje. Czy uda im się osiągnąć cel? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w czasie wędrówki? Przyjdźcie i przekonajcie się sami! Zapraszamy do gry. Zajęcia dla dzieci w wieku 10–12 lat. Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających

Więcej informacji i zapisy na stronie Muzeum.

Pod patronatem Histmag.org :„Zagadka gen. Jaruzelskiego - dyskusja nad biografią” w Łodzi

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zaprasza w czwartek 26 stycznia o godz. 18:00 na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”. Dyskusja odbędzie się w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

To biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy. Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku.

Rozmawiać będą:

  • Piotr Gajdziński (dziennikarz, publicysta, autor książki „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”)
  • prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Prowadzenie:

  • dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone