Zapowiedzi imprez historycznych (21.07.2016)

opublikowano: 2016-07-21 13:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, na Mazurach, w Kutnie i w Murowanej Goślinie!
REKLAMA

Nadesłane na Histmag24 : Marsz pamięci w Warszawie

W piątek 22 lipca Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na kolejny Marsz Pamięci. Początek marszu o godz. 17.00 pod pomnikiem Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej)

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna 2 miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci 300 tysięcy Żydów z Warszawy i okolicznych miejscowości - informują organizatorzy - Tegoroczny, piąty już Marsz Pamięci 22 Lipca w sposób szczególny dedykujemy lekarzom i personelowi medycznemu, wszystkim niosącym pomoc potrzebującym w czasach „nadludzkiej medycyny”. Chcemy upamiętnić pracowników służby zdrowia getta, którzy do końca pozostali przy swoich pacjentach, a kiedy nie było już dla nich nadziei, stali się dla nich „dawcami cichej śmierci”.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Urodziny Pałacu Kultury i Nauki - spacer w Warszawie

Butem po Wawie zaprasza na spacer po Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim, który odbędzie się w najbliższy piątek 21 lipca o godzinie 18:00. Zbiórka przed głównym wejściem do PKiN od strony ul. Marszałkowskiej.

Najwyższy budynek w Polsce. Symbol i wizytówka stolicy. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego Warszawy, inni chcieliby go zrównać z ziemią, a w jego miejsce zasiać trawę i posadzić drzewa. Kolos, o którym pisano wiersze i który stanowił tło dla wielu produkcji filmowych. Przede wszystkim jednak legendarny zabytek kryjący w swoich murach niejedną fantastyczną historię. - zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć:

  • dlaczego PKiN podoba się amerykańskim turystom,
  • gdzie miał stanąć 15-metrowy pomnik Stalina i dlaczego tak się nie stało,
  • gdzie pracował Władysław Szpilman,
  • gdzie Daniel Olbrychski uczył się szermierki, a Wojciech Mann śpiewu,
  • pod ciężarem którego teatru uginał się grzbiet wielbłąda,
  • która stołeczna ławka jest zakręcona tak jak losy zakochanych,
  • kto sprowadził Rolling Stonesów do Warszawy i co się stało z tą ich całą wódką,
  • jak pałacowa iglica dezorganizowała życie pewnej pani ze Ściany Wschodniej.

Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Pięć czołgów, koncerty i festiwal filmowy na tegorocznym Pikniku Militarnym „Walkiria”

Trwają ostatnie przygotowania do Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w tym roku odbędzie się w dniach 22-24 lipca na terenie Mazurskiego Muzeum Militariów oraz parku atrakcji Mazurolandia w Parczu k/Kętrzyna. Oprócz widowisk i rekonstrukcji historycznych z czołgami w rolach głównych, w ramach „Walkirii” odbędą się w Kętrzynie: koncert oraz Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych.

Co roku tematem przewodnim Walkirii są różne epizody historyczne z II wojny światowej. W roku 2016 wątkiem wiodącym trzydniowej „Walkirii” będą losy Żołnierzy Wyklętych. Widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni”, a przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wezmą udział w pokazach. Na „Walkirię” 2016 przyjedzie aż pięć czołgów, więc będzie z czego wybierać.

W sobotę 23 lipca widzowie zobaczą przede wszystkim pokazy kultowych czołgów. Na placu boju stanie w tym roku pięć czołgów: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther popularnie zwany Panterą, grający w większości wyprodukowanych w ostatnich latach polskich filmów wojennych i serialach oraz dwa egzemplarze legendarnych T-34. Aby pokazać jak zmieniała się technika wojskowa tuż po wojnie obydwie jednostki zostaną skonfrontowane z czołgiem T-55, który w Walkirii weźmie udział pierwszy raz. Specjalnie dla wszystkich, którzy przyjadą na tegoroczną Walkirię organizatorzy szykują niespodziankę, ponieważ w widowisku weźmie udział jeszcze jeden czołg! Będzie to jeden z listy: T-72, Leopard lub unikalny czołg przeciwlotniczy Gepard.

W niedzielę 24 lipca motywem wiodącym będą już wyłącznie Żołnierze Wyklęci i Niezłomni, a czołgi będą dodatkiem. Na godzinę 15.00 zaplanowano widowisko historyczne, które jest najważniejszym elementem dwudniowego pikniku. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Tajemnica Westerplatte” i innych. Widowisko zostanie zrealizowane w konwencji historical fiction, czyli rekonstrukcji historycznej wzbogaconej o fikcyjne elementy.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładny program "na stronie festiwalu":www.walkiria.com.pl.

Odyseja historyczna w Kutnie

W dniach 22-24 lipca w Kutnie i pobliskim Leszczynku odbędzie się Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych „Odyseja Historyczna” organizowany przez zapaleńców skupionych w Stowarzyszeniu Historycznym Pułk 37.

Członkom Stowarzyszenia przyświecała idea, aby w samym środku Polski, w Kutnie- niewielkim mieście leżącym na skrzyżowaniu dróg, którymi wędrowały armie polskie, napoleońskie, rosyjskie i niemieckie, w mieście, którego nie ominęła i nie oszczędziła historia- stworzyć miejsce regularnych spotkań pasjonatów historii- tej dawnej i tej całkiem współczesnej - informują organizatorzy. - Na Zlocie spotykają się w jednym miejscu i czasie grupy rekonstrukcyjne z przeróżnych epok. Obok legionistów można spotkać samurajów, Indian, rycerzy oraz żołnierzy z frontów I i II wojny światowej. Ta wyjątkowa mieszanka decyduje o niepowtarzalnym klimacie i kolorycie imprezy. Imprezy, która daje okazję członkom grup rekonstrukcyjnych lepiej poznać się nawzajem i stanąć w szranki z przeciwnikami z innych epok, a widzom umożliwia odbycie wyjątkowej podróży w czasie- od starożytności przez średniowiecze do czasów współczesnych.

Więcej informacji i szczegółowy pogram można znaleźć na stronie wydarzenia

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1

Nadesłane na Histmag24 : Widowisko historyczne w Murowanej Goślinie

W sobotę 23 lipca w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie po raz ostatni zostanie wystawione widowisko „Orzeł i Krzyż” – aktorsko-multimedialna podróż w czasie od pierwszych Piastów po „Solidarność”. Na niemal dwugodzinną podróż po historii Polski składa się 28 scen, które podzielono na pięć aktów. Pierwszy to początek polskiej tradycji chrześcijańskiej i fundament państwa polskiego – chrzest, Zjazd Gnieźnieński oraz śmierć św. Wojciecha i św. Stanisława.

Na niemal dwugodzinną podróż po historii Polski składa się 28 scen, które podzielono na pięć aktów. Pierwszy to początek polskiej tradycji chrześcijańskiej i fundament państwa polskiego – chrzest, Zjazd Gnieźnieński oraz śmierć św. Wojciecha i św. Stanisława. Następnie Stańczyk, narrator opowieści, zabiera widzów do czasów rozkwitu Rzeczypospolitej i jej unii z Litwą. Jesteśmy wówczas świadkami wolnej elekcji, szarży husarskiej i hołdu carów złożonego polskiemu królowi. Potem następuje schyłek Pierwszej Rzeczypospolitej, jej upadek i narodowe powstania. Po krótkim, ale radosnym epizodzie niepodległości i roztańczonym dwudziestoleciu międzywojennym przychodzą czasy II Wojny Światowej z jej obozami koncentracyjnymi i zbrodnią katyńską. A na koniec – finał – pontyfikat Jana Pawła II i pochód „Solidarności” - informują organizatorzy. - Widowisko adresowane jest zarówno do miłośników historii, jak i najmłodszych, którzy dopiero poznają polskie dzieje. Ci pierwsi dostrzegą w nim wiele ciekawych paraleli, a dla drugich obejrzenie widowiska będzie wstępem do zainteresowania się historią. Na scenie, ramię w ramię występują postaci, których życie oddziela kilkaset lat – Bolesław Chrobry z Kazimierzem Wielkim, czy Jan III Sobieski z Józefem Piłsudskim. Kalejdoskop postaci, legend i faktów składa się na bogaty i zaskakujący wizerunek fascynującej, choć czasem tragicznej historii Polski.

REKLAMA

Park Dzieje otwarty jest jeszcze do 24 lipca. W dni robocze odwiedzać go można od godziny 14:00, a w weekendy od 12:00.

Na widowisko do Parku Dzieje można przyjechać także pociągiem ze stacji Poznań Główny o 20:11. Pociąg powrotny w kierunku Poznania odjedzie ze stacji Zielone Wzgórza o 00:10. Bilet w dwie strony kosztuje 5 zł.

Szczegółowy plan widowisk oraz bilety dostępne są "na stronie wydarzenia":www.parkdzieje.pl.

„Pamięć” – spacer po warszawskim Muranowie

Muzeum POLIN zaprasza w dniach 23 i 24 lipca o godz.16:00 na spacer po Muranowie „Pamięć”. Zbiórka zbiórka przy ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 (kino Kultura).

Podczas spaceru po terenie dawnej żydowskiej Dzielnicy Północnej poszukamy nielicznych śladów jej istnienia, odwiedzimy miejsca upamiętnienia getta i poznamy unikatową koncepcję osiedla Muranów Południowy, zbudowanego z gruzów i na gruzach getta. Jak Muranów różni się od innych europejskich dzielnic zamieszkałych kiedyś przez Żydów i jaki może być charakter jego zmian w przyszłości? - zachęcają organizatorzy.

Udział bezpłatny. Spacer w języku angielskim.

Więcej informacji na stronie muzeum.

„Spacer śladami Powstańczych ślubów” w Warszawie

Warszawy historia ukryta zaprasza na śladami Powstańczych ślubów, który odbędzie się w niedzielę 24 lipca o godzinie 18.05.. Zbiórka u wylotu ul. Moniuszki w stronę Placu Powstańców Warszawy, pod budynkiem TV..

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto około 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby. Zapewne było ich znacznie więcej ale tyle udało się udokumentować. Zawieranie związków małżeńskich było tak istotną sprawą że Antoni Chruściel w dniu 18 sierpnia wydał rozkaz regulujący w świetle prawa sposób zawierania małżeństw w trakcie Powstania - informują organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć:

  • Czyj ślub do dzisiaj możemy oglądać na taśmach filmowych?
  • Gdzie brał ślub słynny” Kurier z Warszawy”?
  • Jakie były ślubne prezenty?
  • Co decydowało o zawarciu małżeństwa w Powstaniu?
  • Co służyło za obrączki powstańczym małżeństwom?

Spacer poprowadzi historyk i przewodnik miejski Adrian Sobieszczański.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone