Ziuk online

opublikowano: 2007-02-23 19:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, jednak przez długi czas nie miał swojego miejsca w sieci. Sytuacja odmieniła się w zeszłym roku, w przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej.
REKLAMA

Autor projektu „Józef Piłsudski i jego czasy” postanowił go opracować, by (jak sam pisze na stronie głównej) oddać należną cześć wskrzesicielowi Rzeczpospolitej. Na pierwszy rzut oka strona robi dobre wrażenie – liczne działy tematyczne, ładna szata graficzna, odnośniki na pierwszej stronie prowadzące do artykułów poruszających różnorakie zagadnienia. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie witrynie i dowiedzieć się, czy autor wykonał postawione przed sobą zadanie.

Jak wspomniałem, działów jest wiele: od poświęconego życiu Marszałka, poprzez życiorysy osób z jego otoczenia, aż po analizę polskiej polityki zagranicznej za życia Piłsudskiego. Oprócz tego autor opracował zbiór tekstów źródłowych oraz spis znajdujących się w sieci artykułów związanych z osobą Komendanta. Na stronie umieszczono również dział „Varia”, a w nim utwory liryczne, pieśni i filmy poświęcone Piłsudskiemu, opisy pomników przedstawiających jego osobę oraz anegdoty.

Po dokładniejszym zapoznaniu się z treścią strony, obok rozległości poruszanych zagadnień spostrzega się, że wiele z nich zostało opracowanych właściwie symbolicznie. Przykładem tego niech będzie umieszczony na stronie życiorys. Jest on bardzo krótki i ogólnikowy, pomija wiele zdarzeń z życia Marszałka, tym samym wartością ustępuje chociażby hasłu poświęconemu Piłsudskiemu w polskiej Wikipedii. Również niektóre z pozostałych artykułów są nazbyt ogólnikowe. Widoczne są także braki w dziale „Otoczenie” – w jego czterech kategoriach znaleźć można po jednym tylko życiorysie.

Dobrym pomysłem, którego realizacji mi brakuje, byłoby zestawienie ze sobą opinii różnych biografów Piłsudskiego. Jest to o tyle ważne, że są one często wobec siebie przeciwstawne, reprezentują stanowiska pro- i antypiłsudczykowskie. Tak jest np. w kwestii akcji w Bezdanach (jej opis znajduje się w recenzowanym serwisie), którą profesorowie Władysław Pobóg-Malinowski i Andrzej Garlicki oceniają odmiennie. Niestety, autor nie podjął się ujęcia tego w ramach swego projektu, mimo iż, pracując nad nim, wykorzystał liczne pozycje naukowe.

Warto zwrócić uwagę na drugorzędne elementy strony, które w tym wypadku zasługują na pochwałę. Pierwszym z nich jest „Galeria”, w której umieszczono liczne wizerunki Marszałka oraz inne zdjęcia związane z jego osobą (niestety, niektóre kategorie tego działu są puste). Drugim takim elementem są linki, gdzie oprócz stron o tematyce historycznej, znaleźć można odnośniki do serwisów organizacji piłsudczykowskich. Oprócz tego od pewnego czasu działa przy serwisie forum dyskusyjne, na którym gromadzą się miłośnicy osoby Dziadka.

Jak napisałem wcześniej, szata graficzna jest wykonana starannie. Utrzymano ją w barwach wojskowych: zielono-szarych. Zarówno strona główna, jak i artykuły ozdobione są odpowiednimi do tematu ilustracjami. Interfejs może z początku sprawiać pewne problemy, jednak z czasem można się do niego przyzwyczaić.

Trudno jest wystawić serwisowi http://www.komendant.cal.pl/ jednoznaczną ocenę. Z jednej strony widać miejscami spore braki i niedociągnięcia. Oczywiście, taka ocena wynika z dość wysoko postawionej przeze mnie poprzeczki, jednak sadzę, że witryna taka powinna służyć komuś więcej niż średnio rozgarniętemu gimnazjaliście. Z drugiej strony kilka rzeczy wartych jest pochwalenia – chociażby galeria wizerunków Marszałka czy zbiór linków do artykułów poświęconych jego osobie. Należy też pamiętać, że serwis działa dopiero od pół roku, więc należy dać mu czas na rozbudowę. Mimo niedociągnięć powstanie takiej strony w polskim Internecie cieszy i mam nadzieję, że ta recenzja stanie się dla autora zachętą do rozwijania swego projektu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone