Znamy najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku!

opublikowano: 2014-12-10 19:10
wolna licencja
poleć artykuł:
„Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Iskry), „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” (Znak), „Na białych Polaków obława. Sowieckie wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-53” (Wydawnictwo Literackie), „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” (Instytut Wydawniczy Erica), „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Turkusowe szale” (Bellona) – to najlepsze książki historyczne II półrocza 2014 w plebiscycie Historia Zebrana!
REKLAMA

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ok. 3 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Oto najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku!

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Głosami jury nagrodę otrzymała książka: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariusza Urbanka, wydana przez Iskry. Książki Mariusza Urbanka można już polecać w ciemno i „Genialni” również nie powinni zawieść nikogo, kto po nich sięgnie. Czytelnik otrzymuje rzetelną, a jednocześnie wartką, okraszoną humorem opowieść, od której nie sposób się oderwać. Znakomitym pomysłem jest uzupełnienie publikacji obszernym wywiadem z matematykiem i badaczem historii nauki Romanem Dudą, który pozwala laikowi lepiej zrozumieć, na czym polegał fenomen lwowskiej szkoły matematycznej. – uzasadnił werdykt jury Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

Internauci zagłosowali zaś w tej kategorii na publikację: „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” Ewy Stachniak, wydaną przez Znak Między Słowami. „Cesarzowa nocy” to niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach. Intymna spowiedź cesarzowej, która miała wszystko, czego zapragnęła… a może wszystko, prócz najważniejszego? – czytamy w nocie Wydawcy, prezentującej nagrodzoną książkę.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

W tym wypadku jurorzy postawili na książkę Grzegorza Motyki: „Na białych Polaków obława. Sowieckie wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-53” (Wydawnictwo Literackie). – Autor podjął się ambitnego zadania przedstawienia kwestii polityki ZSRR i jego struktur siłowych (głównie NKWD) wobec polskiego podziemia niepodległościowego od ostatniego roku wojny aż po śmierć Józefa Stalina. Szczególnie ten drugi okres, tj. lat 1945-1953 jest stosunkowo mało znany. Dotyczy to zwłaszcza terenów ziem II RP włączonych do ZSRR po 1945 r. Autor skrupulatnie opisuje najważniejsze wydarzenia z lat 1944-1945, m.in. akcję "Burza" oraz "Ostra Brama". Poddaje także analizie odwieczne polskie pytanie "Bić się czy nie bić" w aspekcie ziem pozostałych za linią Curzona opisując przy tym proces depolonizacji Kresów i niszczenia polskiego podziemia. W pracy znajdujemy również opisy działań na terenach centralnej i północnej Polski. Praca wnosi wiele nowych ustaleń do opisanego w tytule problemu. – komentuje wybór prof. Jarosław Kłaczkow, reprezentujący Polskie Towarzystwo Historyczne.

Z kolei najwyższe uznanie internautów zdobyła książka Artura Szrejtera „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” wydana przez Instytut Wydawniczy Erica. Naukowe w treści, popularnonaukowe w formie – niewielu badaczy w Polsce próbuje pisać o przeszłości właśnie w ten sposób, w większości uznając za ujmę dostosowanie narracji do odbiorcy lub przeciwnie, skupiając się tylko na tym, by było lekko i przyjemnie, a niekoniecznie rzetelnie. Artur Szrejter swoimi książkami o średniowiecznych Słowianach pokazuje, czym tak naprawdę powinna być dobra popularyzacja. Oby więcej takich prac! – zachwyca się zwycięską publikacją Agnieszka Leszkowicz, koordynatorka działu recenzje portalu „Histmag.org”.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii jury bez cienia wahania wyróżniło książkę Krzysztofa Trojanowskiego „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Książka robi ogromne wrażenie natychmiast po wzięciu jej do ręki – jej szata graficzna to prawdziwy majstersztyk! Przyznam jednak, że bogate wydawnictwo albumowe i dodatkowo z pozoru dość lekki temat nie zapowiadały tak rzetelnego opracowania. Miło się było przekonać, że autor naprawdę potrafi pokazać, jak procesy historyczne wpływają na modę – i co moda mówi nam o historii. – komentuje Agnieszka Leszkowicz.

Z kolei głosami internautów zwyciężyła publikacja Wydawnictwa Bellona: „Turkusowe szale” autorstwa Remigiusza Mroza. Polskie lotnictwo na Zachodzie to nie tylko Dywizjon 303. "Turkusowe szale" to powieść sensacyjna, której fabuła opiera się na rzeczywistych wspomnieniach, dokumentach, oraz wydarzeniach związanych z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”. Polacy patrolują brytyjskie niebo po zmroku, za dnia zmagając się z szeregiem problemów – aklimatyzacją pośród "herbaciarzy", przestarzałymi samolotami, brakiem zaufania i… barierami językowymi utrudniającymi podrywanie Brytyjek w rozlicznych pubach. Ich maszyny nazywane są latającymi trumnami, ale mimo to Polacy niczego nie pragną bardziej, niż wzbić się w przestworza i zetrzeć z wrogiem. RAF jednak nie pali się do tego, by dać im szansę... – opisuje zwycięską książkę jej wydawca.

Na stronie plebiscytu już wkrótce rozpocznie się głosowanie na najlepsze książki 2014 roku – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone