Życie Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Radiu Kampus – ostatnia audycja już jutro

opublikowano: 2015-07-31 13:49
wolna licencja
poleć artykuł:
1 sierpnia o godz. 10:00 rozpocznie się ostatnia audycja z serii przygotowanej przez Fundację Szkolnictwo Dziennikarskie i Radio Kampus, poświęconej postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, kuriera z Warszawy i Dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Histmag.org był patronem całego cyklu.
REKLAMA

Jan Nowak Jeziorański, oddany patriota, żołnierz Armii Krajowej oraz dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zdecydowanie zasłużył na wyeksponowane miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Po wojnie uświadomiwszy sobie, że postanowienia z Jałty i Poczdamu wtrąciły jego kraj w radziecką strefę wpływów, Jan Nowak Jeziorański zaangażował się – z odległości – w sprawę polską – informują organizatorzy. – Jako człowiek czynu – żołnierz Armii Krajowej, nie spoczął na laurach jak to miało miejsce w przypadku wielu emigrantów wojennych nie mogących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Początkowo związał się z polską sekcją BBC, następnie ruszył do Waszyngtonu, by tam kłaść podwaliny pod przyszłą Sekcję Polską Radia Wolna Europa.

Audycje stanowiły chronologiczny zapis jego życia, a każda z nich zawierała wywiady i wypowiedzi eksportów-historyków, a także materiały archiwalne, w tym fragmenty audycji Rozgłośni Polskiej RWE.

Ostatnia audycja nosi tytuł: „Rozstanie z RWE – odejście Jana Nowaka Jeziorańskiego z Radia Wolna Europa”.

Zapraszamy w sobotę 1 sierpnia o godz. 10.00 do słuchania na 97,1 FM.

Strona Radia Kampus: radiokampus.waw.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone