Co wydarzyło się 24 czerwca?

opublikowano: 2016-06-24 08:30
wolna licencja
poleć artykuł:
W Peru obchodzą dziś Dzień Indian, a w Polsce - rocznicę zwycięskiej bitwy pod Cedynią. O czym poza tym warto pamiętać 24 czerwca?
REKLAMA

Co wydarzyło się 24 czerwca? – zobacz też nasz wpis na 27 czerwca!

***
Rocznice na dziś: Dziś wiadomości malarskie. 178 lat temu, w roku 1838, urodził się Jan Matejko - człowiek, który nadał twarze znakomitej większości polskich władców. 115 lat temu, w roku 1901, w Paryżu otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa. Natomiast 8 lat temu, w roku 2008, zmarł Józef Szajna - malarz, scenograf i reżyser.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują: Danuta, Emilia, Jan, Janina, Jan Chrzciciel, Janisław, Longin, Longina, Romuald, Romualda, Symplicjusz, Symplicy, Teodulf i Wilhelm. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: 1044 lata temu wojska Mieszka I pokonały pod Cedynią oddziały niemieckiego margrabiego Hodona. Chociaż ta pierwsza bitwa polskiego żołnierza nadal częściowo skrywa się w mrokach dziejów, to w Polsce Ludowej uznano ją za ważny element prowadzonej przez komunistów polityki historycznej. Warto o tym przypomnieć

Muzyka z Histmag org: 49. urodziny obchodzi dziś Richard Kruspe. Ten niemiecki gitarzysta, znany jest przede wszystkim jako członek zespołu Rammstein. Z tej okazji - i biorąc pod uwagę temperaturę za oknem - posłuchajmy adekwatnego utworu:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone