Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2011-03-18 17:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Historii Polski, którego członkami zostali wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów. Ich głównym celem jest wspieranie działań Muzeum i udział w debacie nad jego programem.
REKLAMA

Podczas inauguracyjnego posiedzenia podkreślano konieczność zintensyfikowania prac nad budową Muzeum Historii Polski. To Muzeum jest niezbędnie potrzebne i powinno zyskać rangę dobra narodowego – stwierdziła prof. Jolanta Choińska-Mika. Według dr. Kazimierza Wóycickiego, w integrującej się Europie muzea mówiące o historii danego narodu są oczywistością. Niemcy – powiedział Wóycicki – nie bojąc się posądzenia o nacjonalizm, stworzyli właśnie takie, znakomite zresztą, muzeum. Dyskutanci mówili podczas swego pierwszego zebrania, że MHP będzie „inwestycją kultury w przyszłość” i ośrodkiem do szerokiego dyskursu.

Stowarzyszenie pragnie wspierać działania Muzeum, ale także chce być forum obywatelskiej debaty na temat historii Polski i jej roli w życiu społecznym. Stowarzyszenie zamierza skupiać osoby o różnych poglądach na historię i odmiennym spojrzeniu politycznym. Wśród członków założycieli Stowarzyszenia znaleźli się m.in. prof. Andrzej Chwalba, prof. Antoni Dudek, b. poseł Krzysztof Król, prof. Zdzisław Najder, prof. Wojciech Roszkowski, były szef MSZ prof. Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha oraz prof. Henryk Samsonowicz. Przewodniczącym Stowarzyszenia wybrano badacza problematyki pamięci historycznej i znanego publicystę, znawcę stosunków międzynarodowych dr. Kazimierza Wóycickiego, zaś w skład zarządu weszli oprócz niego: prof. Maria Koczerska, prof. Jolanta Choińska-Mika, red. Jan Wróbel i dr hab. Igor Kąkolewski.

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone