Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska

opublikowano: 2010-11-18 20:01
wolna licencja
poleć artykuł:
14 listopada 2010 roku w Muzeum Przemysłu Zeche Zollern w Dortmundzie została otwarta ekspozycja „Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska”, będąca wspólnym projektem Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Europareportage z Berlina.
REKLAMA

Wystawa prezentuje fotografie wykonane przez Thomasa Vossbecka i Anke Illing, którzy starali się odpowiedzieć na pytanie: „czym jest i jakie miejsce zajmuje dzisiaj dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska?”. Obserwując historię regionu z pozycji osób nie związanych z nim bezpośrednio, autorzy sami okryli, co stanowi o jego wyjątkowości.

Ekspozycja prezentuje zdjęcia powstałych przed 1945 rokiem, a istniejących do dziś, obiektów architektury przemysłowej. Zestawiono ze sobą budowle podobne do siebie pod względem ich funkcji i struktury, odpowiadające prądom w architekturze swoich czasów. Fotografie stały się okazją, by przypomnieć o wspólnym dziedzictwie kulturowym tej części kontynentu i odkryć jednocześnie nowe perspektywy stojące przed Europą Środkowo-Wschodnią.

Na ekspozycji można też posłuchać nagrań pracy urządzeń i fabryk oraz głosów ludzi zamieszkujących Śląsk. Ów materiał dźwiękowy znalazł się również na płycie CD dołączonej do towarzyszącej wystawie publikacji współwydanej przez Muzeum Śląskie.

Wystawa „Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska” potrwa do kwietnia, zaś w Muzeum Śląskim będzie można ją zwiedzać w październiku i listopadzie 2011 roku.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone